Su Kaçağı Tespiti

Noktasal su kaçağı tespiti uzman ekiplerin gerekli teknik ekipmanla birlikte bir takım işlemler sırası ile yapılarak test- tespit- tamir | sonuçlandırılır. Yer işaretlemesi yapılır. Tamir için fiyat verilir.

Su Kaçağı nedir?

Su kaçağını tanımlamak gerekirse, üst katlardan alt katlara su akması, ıslaklık oluşması, kabarmalar, rutubet oluşması gibi birtakım belirtiler su kaçağı tanımına uymaktadır. Bazen alt katlarda ve bodrumlarda kaynağı belirlenemeyen su sızıntıları oluşmakta ve su kaçağı olarak nitelendirilmektedir. Ancak bu tip su kaçakları tesisatlardan kaynaklanmadığı için tespit edilebilmesi pekte mümkün değildir.

bazende yağmur kaynaklı su kaçakları oluşmakta ve yine belirlenmesi zor olmaktadır. çatı kaynaklı su kaçakları tespit edilse bile kesin bir sonuş veremeyebilir. Bu sebeple su kaçağı bulma işlemi yaptıracak müşteri, bu tip su kaçakları hakkında bilgi sahibi olmalı ve tesisatla alaklı su kaçakları için tespit firması çağırmalıdır.

Nerelerde Su Kaçağı Bulma İşlemi Yapılır ?

Su kaçağı bulma işlemi ilk olarak sıcak su tesisatlarında oluşan su kaçakları için yapılır. Genel olarak sıcak su borularında meydana gelen su kaçakları ilk karşılaşılan problemlerdir. Sıcak su boruları genleşme ve aşırı sıcaklık nedeniyle bozulmaya uğramakta ve daha çabuk su kaçağına sebep olmaktadır.

Su kaçağı bulma işlemi ikinci sıra olarak soğuk su tesisatlarında aranır ki bu seçenek, eğer sıcak su tesisatında bir kaçak görülememişse yapılır. Soğuk su tesisatında genelde sıcak su tesisatında karşılaşılmayan pek çok problemle karşılaşılır. Örneğin genel olarak soğuk su tesisatında su kaçağı aranırken test sırasında basınç kontrol edilir. Ancak su sayacının yanındaki kırmızı şiber vanalar suyu kesmemekte ve testin gerçekleşmesini önlemektedir.

Bu nedenle su kaçağı testi sırasında bu vanalar körlenmeli ve test için su sızdıracak başka musluk varmı diye konrol edilmelidir.

Daha sonra klozet bağlantırları körlenir çünkü % 90 bu musluklarda tutmamamktadır. testin başarılı bir şekilde tamamlanması için makine muslukları dahil pek çok şeyi kontrol etmek gerekir. Arıtma cihazı gibi bir takım cihazlar varsa bunlarında bağlantıları vana ile kesilmelidir yada körlenmelidir. Bazı su kaçağı sorunlarında evler dublex yada bahçeli müstakil evlerden oluşmaktadır. Buralarda bahçelere su tesisatı çekilmiş ve ayırma vanaları bulunmamaktadır.

Bu ve benzeri sebepler nedeniyle su kaçağı tespiti uzamakta ve gerekli işlemlerin yapılması beklenmekte daha sonra tekrar teste tabi tutulmaktadır. Eğer soğuk su tesisatındada su kaçağı olmadığı testlerde anlaşılırsa diğer tesisatlarda su kaçağı aranmaktadır.

termal kameralı su kaçağı bulma

Su kaçağı tespiti için borunun geçtiği yerleri belirlemek gerekir…

Su kaçağı tespiti işlemi sırasında gereken bazı cihazlar vardır. Bunların başında termal kamera gelmektedir. Termal kamera ile tesisatın gittiği noktaları belirlemek gerçekten önemlidir. Trotec LD6000 ile frekans analizi yaparken boruların geçtiği güzergahı analiz etmek çok işe yarayacaktır. Termal kameranın görüntüleme teknolojisi boruların geçtiği yerleri görmek için ısıya ihtiya duyar.

Bu sebepten sıcak suyu kullanmalı ve boruların, tesisatın ısınmasını beklemeliyiz. 1-2 dakika sıcak su akıtmak bunun için yeterlidir. Isınan borular yüksek çözünürlüklü kamera ekranında net bir şekilde görünür olacaktır.Termal kamerada sadece sıcak su boruları değil soğuk su borularıda görülebilmektedir. Çok net olmasa bile, zemini yüksek olmayan yerlerde soğuk su borusunu görmek mümkün olacaktır.

su kaçağı bulma

Termal kamera kullanımı su kaçağı tespiti için işin yarısını oluşturmaktadır…

Su kaçağı bulma test sıralaması

Su kaçak tespiti işleminde kontrol edilen tesisatlarda sızıntı tespiti yapılamaz ise veya kaçak olmadığı tespit edilirse, kalorifer tesisatlarına yönelinir. Mobil sistem ısıtma tesisatları ve merkezi ısıtma sitemleride su kaçağı tespitinin konusuna girer ve bunlarında teste tabi tutulması yada belli aralıklarla takip edilmesi gerekir.

Normal dairelerde yada işyerlerinde standart kombi bulunurken bazı villa , plaza ,yada AVM’lerde özel cihazlarla su kaçağı tespiti yapmak gerekir. sistemlerin ne kadar büyük olduğu tespit işleminin ne kadar süreceğini doğrudan etkiler.

Farklı su kaçağı tespiti işlemleriniz için yerinde keşif çalışması yapılmakta ve fiyatlandırma için analiz yapılmaktadır. Örneğin hidrant hatları, bahçe sulama hatları, oto yıkama hatları, havuz hatları, Büyük gider hatları için teklif verilerek çalışmak gerekir.

Dairelerde oluşan su kaçakları için internetten randevu oluşturabilir, gsm ve normal hatlardan bizlere ulaşabilir ve whatsapp tan direk yazabilirsiniz. 444 60 32 numaralı hattan detaylı bilgi alabilirsiniz.... Arayın servis gelsin