Musluk Montajı

Evlerimizde iş yerlerimizde, su ile işimizin olduğu her yerde vanalarla karşılaşmaktayız. Bataryalar hem sıcak suyu hem de soğuk suyu kontrol etmemizi sağlayan platformlardır. İki suyu aynı anda kontrol edebilen sitelere kısaca batarya adını veriyoruz. Markası ne olursa olsun çalışma mantıkları genel olarak aynıdır. İçlerinde bulunan kartuşlar sayesinde istenilen sıcaklıkta yada soğuklukta su kullanımına imkan verir.

Marka batarya almak zorunda mıyız ?

E.C.A veya hansgrohe veya artema hangi marka alırsanız alın bu bataryaların montajı ücretsiz değildir. Servis çağırmanız yada bir tesisatçı bulmanız gerekmektedir. Muslukları aldığınız mağazadan servis hizmeti istediğinizde montaj hizmetinin çok pahalı olduğunu göreceksiniz. Aslında pahalı değil ancak dışarıda daha ucuza yapan sigortasız kişiler mevcut. Bu sigortasız çalışanların herhangi bir gideri olmadığı için Montaj ve diğer hizmetleri kalite gözetmeksizin daha uygun fiyatlara yaptıkları bilinmektedir. Aslında siz ucuz montaj yaptırarak kazandığınızı sanırsınız ancak garantisiz takılan her musluk ürün garantisinden de çıkabilmektedir. Bu sebepten yetkili ve firma olan kişilere montaj yaptırmanızda yarar var. Derler ya yeri belli yurdu belli diye. Tamda öyle. Adresi belli kalitesini ispatlamış firmaların uzman ekiplerine montaj işlerinizi yaptırmalısınız. Hem ürün garantisi bozulmaz. Hem de ürün montaj edilirken kaliteli malzeme kullanılır ve ileride kolay kolay sıkıntı çıkarmaz. Aslında yetkin bir firmaya taktırmak uzun vadede sizi karlı kılacaktır.

Montaj ustası ne fark eder ki ?

Musluk, batarya montajı, alt üstü iki somun deyip geçmemek lazım. Zira flex hortumları düzgün montaj edilmezse ileride akıntı yapacak bataryanın alt kısmının paslanmasına neden olacak veya dolabınıza akıntı yapacaktır. Mutfak bataryalarında eksik montaj nedeni ile genellikle tezgah tan alt dolaba su akıntısı olmakta ve dolap zamanla çürümekte ve koku yapmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise batarya etraflarına çekilen ucuz silikonlardır. Bu silikonlar zamanla kararmakta ve çirkin bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Hanımların korkulu rüyası bu kötü görüntü sağlığa da zararıdır. Çünkü bu sararmalar kir değil bakterilerdir. Burada bakteri kültürü oluşur ve yaşamaya başlar. Sudaki besinlerden beslenerek çoğalır. Ve siz farkında olmadan her şeye bulaşabilirler. Bu ve benzeri sebeplerden bu noktalarda akvaryum silikonu veya anti bakteriyel silikon kullanılmalıdır. Musluk tezgaha tam uyuyorsa silikona hiç gerek bile yoktur.

Evinize batarya alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle bu soru nereye batarya aldığınıza göre değişmektedir. Eve mi ? İş yerine mi ? Burada bir seçim yaptıktan sonra ilerleyelim bir sonraki kıstasımıza. Evi seçtik diyelim. Burada da mutfak, banyo lavabosu yada duş bataryası olmak üzere 3’e ayrılan bir kıstas listemiz mevcut. Burada da mutfağı seçersek şöyle ilerlemeliyiz. evyemiz ne kadar geniş öncelikle buna bakmalıyız. evye yuvarlak küçük bir leğen gibi ise standart bir batarya işinizi görecektir. Büyük bir batarya almanız bir işe yaramayacaktır. Ekstra masraf yapmanıza neden olur. Evyeniz geniş ise ve hatta iki yada üç gözlü ise büyük bir batarya alabilirsiniz. Küçük bir bataryada işinizi görmez sizi sıkıntıya sokabilir. Sağa sola çekmeyebilirsiniz. Bataryanızın eviyenin her köşesine ulaşmasını isterseniz de sifonlu bir mutfak bataryası almanız gerekecektir.

Hangisini seçmeliyim ?

Mutfak bataryasında ucuza kaçmaktansa contaları 20, 30 hatta 50 yıl garantili olan bataryalar mevcut bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Artema Yada E.C.A marka batarya tercihisiniz olabilir. Elbette daha iyi ithal mallarda mevcut Grohe de tercihiniz olabilir. Bunların montajlarını da tecrübeli kurumsal firmalara yaptırmalısınız. Yeni nesil mutfak bataryalarına su arıtma cihazının bağlantısı da eklenebilmekte dilerseniz bu seçeneği de değerlendirin. Hem yer tasarrufu sağlar hem de tek yerden kontrol imkanı verir. Bu sular asla birbirine karışmaz ve tat koku geçişi olmaz. Tecrübeli montörlere taktırın dememizin bir diğer sebebi flexlerde zamanla oluşan montaj kaynaklı sıkıntılardır. Su sızıntısı sebebi ile zamanla paslanan flexler az bir basınç yükselmesinde patlamakta ve evi basma tehlikesi ile baş başa bırakmaktadır.

Batarya su kaçağına neden olmasın ?

Evde kimsenin olmadığı bir zamana denk gelirse her yeri su götürebilir. Bu sebeple kaliteli malzeme ve işçilikten dün vermeyiniz. Bataryaların flex hortumlarla bağlandığı musluklarda burada büyük önem arz ediyor. Duvarda sabit takılı olarak duran bu musluklar zamanla eskir ve işlevini yitirir. Muslukta meydana gelebilecek bir aksilikte bu taharet muslukları iş görecektir. Tabi hala çalışmaya devam ediyorlarsa. Yine de bu taharet muslukları da kaliteli olanlarından tercih edilmelidir.

Banyo bataryasına gelirsek, duş kısmında kullanılacak bataryalar, bir sıva üstü bataryalar birde ankastre sıva altı bataryalar ve setleri olarak ikiye ayrılıyor. Sıva üstü bataryalar bir kaç çeşit olmak üzere tasarım farkları ile ayrılırlar. Termostatlı bataryalar sıcak soğuk su karışımını en iyi ayarlayan bataryalardır. Vücut yanmasını önler Ani ısınmaların önüne geçer. Su ısısını sabit tutmak için termostatlı batarya kullanabilirsiniz. Fiyat olarak biraz üst seviye musluklardır.

Ankastre bataryalar ne kadar pahalı ?

Ankastre bataryalar sıva altı bataryalar olarak ta bilinirler. Bir kaç farkı yapıyı içinde barındırırlar. Kontrol valfleri suların hangi yönde akacağını belirler. Çok çeşitli noktalara su verebilen ankastre bataryalar mevcuttur. Üst kısımdan akan bataryalar oldukça sık kullanılmaktadır. Kurulumu zor ve maliyeti yüksektir. İlk kurulum maliyet yüksek olsa da daha sonrasında kolay kolay arıza vermezler.

Banyo lavabo bataryaları

Banyo lavabo bataryaları da mutfak bataryaları kadar önemlidir. Fazla çeşidi vardır ancak tasarımlar değişse de işlevsellik çok değişmez. Kaliteli musluk kullanmak ileriye yatırım olarak düşünülebilir. Ancak kiracıysanız muhtemelen ev sahipleri kaliteli bataryaları almak istemeyeceklerdir. Genelde olan budur. Tecrübeler bunu göstermektedir. Yine taharet muslukları bu tip bataryalarda da önem arz etmektedir. Flex patlamalarını önlemek ve suyu kesmek için uzun zaman bozulmayacak musluklar tercih edilmelidir. Taharet musluğu tercihi artema dan yana kullanılabilir.

Batarya kendini gösterir

Bugün ki İncelemelerden sonra bataryanın önemi ve kalitesi daha da anlaşılmış olacaktır. Aldığınız batarya ne kadar değerliyse montaj işlemi de o kadar hassasiyet gerektiriyor demektir. Çizilmelere ve kırılmalara karşı tecrübeli ve uzman ekipleri tercih ediniz. Yetkili servisleri tercih etmeniz sizin kararınız olacaktır. İşini iyi yapan ustalar her zaman kazandırır. Bataryalar fiyatlarıyla kalitesini belli eden ürün guruplarıdır. yapı malzemesi olarak en çok maliyeti olan ürünlerdir. kullanım kolaylığı ve uzun süre sorun çıkarmaması kolay temizliği ve dahası için artema, E.C.A veya Grohe ürünlerini tercih ediniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button... Arayın servis gelsin